Պետական ֆինանսական աջակցություն անհուսալի վարկեր ունեցող քաղաքացիներին՝ աշխատավարձից և դրան հավասարեցված վճարումներից հաշվարկված եկամտային հարկի միջոցով
24.12.2025
ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատվել է անհուսալի վարկեր ունեցող անձանց տնտեսական ակտիվության խթանման պետական ծրագիրը և դրա իրականացման կարգը: Ծրագրի նպատակն է աջակցել առնվազն 3 տարի անհուսալի դասակարգված վարկեր ունեցող անձանց՝ աշխատավարձից և դրան հավասարեցված վճարումներից հաշվարկվող եկամտային հարկն ուղղելով վարկի մարմանը:
Ծրագիրը միտված է աշխատող քաղաքացիների ֆինանսական բեռի թեթևացմանը և նրանց տնտեսական ակտիվության խթանմանը:
Դուք կարող եք դառնալ ծրագրի շահառու, եթե.
• գործատուի հետ օրենքով սահմանված կարգով աշխատանքային հարաբերությունների մեջ գտնվող կամ քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի համաձայն` աշխատանքների կատարման (ծառայությունների մատուցման) դիմաց եկամուտ (բացառությամբ ձեռնարկատիրական եկամտի) ստացող ֆիզիկական անձ եք,
• ունեք անհուսալի դասով դասակարգված վարկային պարտավորություն, որը դիմում ներկայացնելու օրվա դրությամբ ունի առնվազն 3 տարվա չընդհատվող վաղեմություն (առնվազն 3 տարի վարկային ակտիվը դասակարգած է անհուսալի դասով),
• Ձեր անհուսալի վարկ(եր)ի մայր գումար(ներ)ի հանրագումարը դիմելու օրվա դրությամբ չի գերազանցում 1 միլիոն դրամը (համարժեք արտարժույթը՝ հաշվարկված դիմելու օրվա դրությամբ Կենտրոնական բանկի սահմանած փոխարժեքով):
Ծրագրի շրջանակներում տրամադրվում է հետևյալ աջակցությունը.
շահառուի աշխատավարձից և դրան հավասարեցված վճարումներից հաշվարկված եկամտային հարկի գումարի 100%-ը ուղղվում է անհուսալի վարկային պարտավորության (պարտավորությունների) մարմանը՝ առավելագույնը 24 ամիս ժամկետով,
բանկի կողմից ներվում են վարկային պարտավորությունների նկատմամբ հաշվեգրված տույժերի, տուգանքների և վարկի սպասարկման հետ կապված ժամկետանց այլ վճարների 80%-ը,
դադարեցվում է տույժերի և տուգանքների, վարկի սպասարկման հետ կապված ժամկետանց այլ վճարների հետագա հաշվարկը,
վարկի տարեկան անվանական տոկոսադրույքը սահմանվում է 0%:
Ծրագրի շահառու դառնալու համար բանկ այցելելու կարիք չկա: Դիմելու համար հարկավոր է՝
1. մուտք գործել www.e-social.am կայք,
2. սեղմել «Կյանքի դժվարին իրավիճակ» պատուհանի վրա, այնուհետև ընտրել «Անհուսալի վարկերի միջոցառում» դաշտը,
3. Ձեր տվյալների նույնականացման համար համակարգը Ձեզ կառաջարկի ընտրել «Բջջային նույնականացման քարտ» (mID) կամ «Նույնականացման քարտ» տարբերակներից որևէ մեկը և մուտքագրել պահանջվող տեղեկատվությունը,
4. Բջջային նույնականացման քարտ (mID) և նույնականացման քարտ չունեցող անձինք կարող են մոտենալ Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ: Դիմումը հաստատվում է ՙԵս եմ՚ նույնականացման հարթակի միջոցով կամ դիմումատուի ստորագրությամբ: Դրանից հետո համակարգն ինքնաշխատ կերպով իրականացնում է համապատասխան ստուգումները, այնուհետև դիմումատուի էլեկտրոնային փոստին ինքնաշխատ եղանակով ուղարկվում է ծանուցում՝ դիմումի հաստատման կամ մերժման վերաբերյալ: Դիմումի հաստատման դեպքում՝ առավելագույնը 24 ամսվա ընթացքում շահառուի աշխատավարձից և դրան հավասարեցված վճարումներից հաշվարկված եկամտային հարկն ուղղվում է անհուսալի վարկ(եր)ի մարանը: Դիմումներն ընդունվում են մինչև 2028 թվականի հունվարի 31-ը: Ծրագրին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ այստեղ:

Государственная финансовая поддержка граждан с проблемными кредитами осуществляется за счет подоходного налога, рассчитываемого из заработной платы и эквивалентных выплат
24.12.2025
Правительство Республики Армения утвердило государственную программу по стимулированию экономической активности лиц с проблемными кредитами и порядок ее реализации. Цель программы – оказание поддержки лицам с проблемными кредитами, классифицированными как имеющие задолженность не менее 3 лет, путем направления подоходного налога, рассчитываемого с заработной платы и эквивалентных выплат, на погашение кредита.
Цель программы – облегчить финансовое бремя работающих граждан и стимулировать их экономическую активность.
Вы можете стать участником программы, если:
-
Вы являетесь физическим лицом, получающим доход (за исключением предпринимательского дохода) в порядке трудовых отношений с работодателем в соответствии с законом или по гражданско-правовому договору за выполнение работ (оказание услуг).
У вас есть кредитная задолженность, классифицированная как безнадежная, которая на дату подачи заявления имеет непрерывную давность не менее 3 лет (кредитная позиция классифицирована как безнадежная как минимум 3 года).
Общая сумма основного долга вашего(-их) безнадежного(-их) кредита(-ов) на дату подачи заявления не превышает 1 миллион драм (эквивалент в иностранной валюте рассчитывается по курсу, установленному Центральным банком на дату подачи заявления).
В рамках программы предоставляется следующая поддержка:
100% суммы подоходного налога, исчисленного с зарплаты участника и приравненных к ней выплат, направляется на погашение основной суммы безнадежной кредитной задолженности в течение максимум 24 месяцев.
Банк списывает 80% штрафов, пеней и просроченных платежей, начисленных по кредитным обязательствам, а также связанных с обслуживанием кредита.
Прекращается дальнейшее начисление штрафов, пеней и просроченных платежей, связанных с обслуживанием кредита.
Годовая номинальная процентная ставка по кредиту устанавливается на уровне 0%. Чтобы стать участником программы, не нужно посещать Банк. Для подачи заявления необходимо: Войдите на сайт www.e-social.am, Нажмите на окно «Сложная жизненная ситуация», затем выберите поле «Событие с ненадежными кредитами», Для идентификации ваших данных система предложит вам выбрать либо «Мобильный идентификационный билет» (mID), либо «идентификационная карта» и ввести необходимую информацию, Лица, не имеющие мобильного идентификационного билета (mID) и идентификационной карты, могут обратиться в региональные центры Единой социальной службы.
Заявка утверждается через идентификационную платформу "I am" или по подписи заявителя. После этого система автоматически выполняет соответствующие проверки, и затем на электронную почту заявителя автоматически отправляется уведомление об одобрении или отклонении заявки. В случае одобрения заявки подоходный налог, рассчитанный с заработной платы получателя и эквивалентных выплат за период до 24 месяцев, направляется в фонд погашения безнадежных долгов. Приём заявок до 31 января 2028 года. Подробнее о программе можно узнать здесь: